22 AVG 1847
Sta v Celi bila nju veličanstva cesar Ferdinand I. ino njih žena cesarica Maria Ana s nadvojvodom Joanezom.
Od tod so se ta dan cesar s nadvojvodom Joanezom ino štajarskim deželskim vladarjem grofom Wikenburgom v Laške Toplice peljali, ter so po poti ogledovali dela za železnico.
poslano v temi :: CELSKA KRONIKA 2 JUN 1846
V pondelek se je začela vožnja po železnici od Gradca do Cela.
O poldne sta s banderami ino s vencami okinčana hlapona AUSEE ino STRASSENGEL pripeljala vozovlak, iz kojega se je veselo glasila turska musika štajarskega regimenta PIRET, ino v katerem se je pripeljalo bilo mnogo gospode iz Dunaja, Gradca ino Maribora.
Vsa ta gospoda je povablena bila h kosilu, ki je pripravleno bilo na tukajšni svetovavnici.
Po končanem kosilu, pri katerem so njih veličanstvi cesarju ino vsej cesarski rodbini vesele zdravice napivali, se je gospoda zopet po železnici nazaj proti Gradcu odpeljala.
poslano v temi :: CELSKA KRONIKA 27 APR 1846
Se je pervokrat pripeljal hlapon po železnici iz Maribora v Cele.
poslano v temi :: CELSKA KRONIKA 21 JAN 1845
So tu v Zavodni začeli železnico delati.
Pervo delo je bilo, da so tamo Voglajni dolj do jezi novi žleb izkopali.
Železnico so delali od Gradca do Cela Feliks ino Anton Talachini, od tod do zidanega mesta pa Joanez Piko, zidarski mojster iz Belaka, ino poslopje tukajšnega kolodvora sta stavila Zigner, tesarski mojster iz Maribora, ino Liebman, zidarski mojster iz Bruka.
Delavcev je toliko prišlo iz Furlanije, Primorja ino Českega, da jih je vse živo okrog Cela bilo.
poslano v temi :: CELSKA KRONIKA 31 AVG 1844
Popoldne sta se iz Dunaja v Cele pripeljala nju veličanstva, cesar Ferdinand I. ino njegova žena cesarica Maria Ana.
Zvečer je bilo celo mesto osvetleno ino turška muzika se je veselo po mestu glasila.
Drugi dan sta se nju veličanstva v Lublano odpeljala.
Pri tej priložnosti so o stavlenju častnega oboka na gradjanskem tergu na rimsko zidovje prišli, katero se, kakor se je pri kopanju kazalo, daleč taj po tergu razprostrani.
To zidovje so potem, ko so velke marmorne ploše vun vzeli, zopet zasuli.
poslano v temi :: CELSKA KRONIKA 4 JAN 1841
Je po noči toliko ledovja po Savini priplavalo, daje 4 johe tukajšnega mosta poderlo.
poslano v temi :: CELSKA KRONIKA |
poslano v temi :: Anticepilka Jelena Vidović Bjelkić