• 1
  • 2
Avatar člana lelj
lelj
18.09.2022 ob 18:55
https://live.staticflickr.com/65535/52366933303_72f0e194ef_b.jpg
Železniška postaja Ljubljana
Avtor lahko ureja vse odgovore v temi.
0
Avatar gosta
+ lepo
18.09.2022 ob 23:37
✔✔✔✔✔✔✔✔
0
Avatar gosta
bb
19.09.2022 ob 19:45
..., ki jo kazi situla v ozadju.
0
Avatar člana lelj
lelj
20.09.2022 ob 17:08
Avtor: bb
..., ki jo kazi situla v ozadju.


nesramnost brez primere
0
Avatar člana Sunbeam
Sunbeam
20.09.2022 ob 17:36
psihič
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
20.09.2022 ob 18:07
A to si slikal z novim aparatom?

Ravno nagravznost od Situle naredi dobro kompozicijo te slike.

Ko sem bila otrok sem zelela imeti miniaturno zeleznico in sem doma ves cas prosjacila za tiste hiske, ki jih potem sestavis. Dobila sem tri. Morala bi se zorganizirati z bratrancem, ki je bil tudi usekan na miniaturno zeleznico in dati skupaj, kar sva naredila posamicno. Bil je starejsi in je ze imel toliko denarja, da si je sam kupil avtomaticne zapornice in podobne zadeve. Ljubezen do miniaturnih zeleznic bo ostala z mano do smrti. Tu so bili pred leti vsakoletni sejmi, kamor so ljudje pripeljali na ogled svoje zeleznice tudi po 1500 km dalec. Nekateri modeli so bili dolgi tudi po 10 do 20 metrov. Zame prvovrstni uzitek. Zadnja leta je to zamrlo, na zalost.

A tisti nekdanji rdeci in rumeni vlaki se vozijo proti Kranju? Enkrat pred nekaj sem se peljala do Skofje loke. Nisem mogla verjeti, kako nizka cena je bila. Sem mislila, da so se zmotili. In solarji so bili na vlaku, kar se tu nikoli ne zgodi. Povsod jih peljejo samo s solskimi avtobusi. Saj pa je bil edini potniski vlak tisti, ki peje iz Toronta v Vancouver, cez celo drzavo, s spalniki in jedilnim vagonom. Druge potniske vlake so ze zdavnaj ukinili. Pred mnogimi leti je bila tudi v nasi vasi potniska postaja, danes se tirov ni vec.

Tam na zadnjih peronih, kjer je na sliki modri vlak, so vcasih stali tudi vlaki za v Mursko soboto in voznja je trajala, se mi zdi, da okoli 5 ur. So danes ze kaj hitrejsi ali se vedno hitreje prides tja s skirco?

Lelj, imas se kaksne slike od zelezniske postaje, od stavbe zunaj, znotraj, ipd. Zdi se mi, da si enkrat slikal od Maistra proti zelezniski postaji. Imas se tisto sliko?
0
Avatar gosta
+ lepo
20.09.2022 ob 18:08
Avtor: bb
..., ki jo kazi situla v ozadju.


nesramnost brez primere

Ja, to se tudi meni zdi nesramno, da so postavili krematorij sredi Ljubljane.
Ampak, za kompozicijo je pa kar v redu .
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
20.09.2022 ob 18:11
Lelj, si kdaj slikal mlin pri Turjaku? Je bil Trubarjev?
0
Avatar člana lelj
lelj
20.09.2022 ob 19:04


softič
0
Avatar gosta
bb
20.09.2022 ob 19:58
Kaj pa si dobila za to nizko ceno - vožnjo s prehistoričnim vlakom (gomulko), ha, ha.

Sedaj tistih vlakov ni več, včasih je še kakšen Siemensov, to je ta rdeči. Zdaj so vlaki kot na Leljevi sliki. Veliko jih je dvonadstropnih. Cena je 1,85 eur v eno smer na tisti relaciji. Če kupiš letno karto za neko relacijo, plačaš samo za 8 mesecev, 4 meseci so zastonj. Problem slovenskih železnic je enotirnost - vlaki se morajo čakati med seboj, da se srečajo in potem nadaljujejo pot, potovalna hitrost se v stotih letih ni veliko spremenila. Poleti so se pritoževali, ko so iz Maribora na slovensko obalo potovali celo dopoldne, da nimaš nič od dneva.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
20.09.2022 ob 20:24
Saj takrat je bilo za v Skofjo loko tudi nekaj cez en evro. Kje na svetu se pa se lahko peljes z vlakom za tako nizko ceno? Saj pri takih cenah je razumljivo, da ne morej zgraditi novih prog. A sploh uspejo break even?
S podobnim, kot je na leljevi sliki, sem se peljala v Sevnico.
Kaj je gomulka, nimam pojma.
0
Avatar člana Mačka
Mačka
20.09.2022 ob 21:05
Leskova, tale vlak ki je na leljevi sliki je v sloveniji ene dve, tri leta. Vem, da je na kamniski progi ene trikrat na dan za gor in dol, pa da ima wifi, se je tamal peljal iz šole, jaz se še nisem.
Tale gomulka je prot jesenicam vozil?
No, drugače pa moramo priznat, da je cena npr.dijaških ali studentskih letnih vozovnic, ki veljajo po celotni sloveniji smešno nizka. Pa je za bus in vlak. Naš bo za letno dal 136eur.
0
Avatar člana Mačka
Mačka
20.09.2022 ob 21:08
Aja lelj, slika kot slika, sem gledala kje je kak transformator 😆, če bi hotel pridet v medije, bi moral biti una zenska, ki je zadnjič posnela tistega pešca, ki ga je vlak zadel. Vidiš, trenutek pa ti uspe ali pa ne.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
21.09.2022 ob 2:08
Tisti vlak v Sevnico je bil zgornjemu modremu podoben po aerodinamicni obliki, ni pa imel dveh nadstropij. En konec vagona je pa bil malo visji, se ne spomnim ali za eno ali dve stopnici.
Iz clanka o gomulki se ni dalo razbrati, kaksni vlaki so bili, ker so bili prevec popackani z grafiti. Sem potem drugje nasla to gomulko. V clanku pravi, da so grafiti normalni. Kot se jaz spomnim teh gorenjskih vlakov, ni bilo na njih nobenega grafita. Grafiti so bili sele zadnje desetletje ali dve. Kaj ne morejo namontirati kamer in te huligane prijeti in jih poslati na hladno za kaksen dan? Kako da zeleznica pusti, da tako posvinjani vlaki vozijo okoli?

Ta modri vlak se mi zdi lep za pogledat od zunaj, notri se mi zdi zelo slabo prostorsko izkoriscen. Sedezi so kot na kaksnem mestnem avtobusu, za kratke proge v redu, za dlje sedeti verjetno zelo neudobni. Jaz sem toliko stara, da se se spomnim zadnjih parnih vlakov. Ti so imeli klopi iz lesenih letev, a so bili zelo dobro anatomsko oblikovane in zelo udobne za sedeti, ceprav na prvi pogled to ni bilo videti.
0
Avatar člana lelj
lelj
21.09.2022 ob 16:13
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
21.09.2022 ob 17:13
A ni ena taka elektricna stavba v Ljubljani nekje vzhodno od Slomskove? Na drugi strani Resljeve, vsaj mislim, da je resljeva. V smeri proti Metelkovi.
0
Avatar člana lelj
lelj
21.09.2022 ob 17:18
je
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
21.09.2022 ob 17:50
Ko sem bila otrok, sem mislila, da so bile v tej stavbi pisarne od elektro podjetja. Po pravici povedano, sem tako mislila do tvoje slike. Nisem imela pojma, da je bila notri kdaj elektrarna. Ker si ne predstavljam elektrarne sredi mesta. Kaj bi jo poganjalo? Je bil v resnici samo velik transformator? Oprosti moji neevednosti. Elektrike se bojim.
0
Avatar člana lelj
lelj
21.09.2022 ob 18:33
parni stroj je proizvajal elektriko
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
21.09.2022 ob 19:34
Nikoli si na bi tega mislila. Mogoce ves, kaksno kapaciteto je imel ta parni stroj? Za koliko stavb je dobavljal elektriko. Domnevam, da so bile na ulicah takrat se plinske svetilke. Hvala ze vnaprej, ce ne bo interneta. Modem nekaj zafrkava,
0
Avatar člana lelj
lelj
21.09.2022 ob 19:49
Stroj je bil namenjen za tramvaje, ker je plinarna izsiljevala s predrago dobavo plina.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
21.09.2022 ob 20:06
Hahaha, poglej, kako se zgodovina ponavlja. Na planetu butalcev nic novega. V cigavi lasti je bila elektrarna?
0
Avatar gosta
+ lepo
22.09.2022 ob 20:39
Lelj. Kaže da si že rešen tlake in da se spet plašno prebuja tvoja kreativnost ?
0
Avatar člana lelj
lelj
23.09.2022 ob 15:58
nisem še svoboden
0
Avatar člana lelj
lelj
23.09.2022 ob 16:07
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
24.09.2022 ob 16:05
Od katerega Masaryka? A ni bil brat od predsednika direktor enega hotela? Palaca mogoce? Kje je ta rezidenca?
Kdaj bos svoboden?
0
Avatar člana lelj
lelj
24.09.2022 ob 17:55
Tomaš Garrigue Masaryk, roj. 1850 v Hodoninu na Slovaškem, umrl1937 v Pragi; češki filozof, sociolog in državnik.

Bil je goreč zagovornik češkoslovaške neodvisnost med prvo svetovno vojno, kasneje pa je postal ustanovitelj in prvi predsednik Češkoslovaške; po prvi izvolitvi leta 1918 je bil še trikrat ponovno izvoljen (1920, 1927 in 1934). Bil pa je tudi moravski patriot. Na začetku si je želel samo reformirati Habsburško monarhijo v demokratično federacijo, med prvo svetovno vojno pa se je začel zavzemati za ukinitev monarhije, kar mu je kasneje s pomočjo Antante tudi uspelo.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
24.09.2022 ob 18:46
Za tega strica vem. Ampak a ni eden od njegovih bratov zivel v Portorozu, ali tam nekje, kjer je bil direktor hotela. Zato me je zanimalo, na katerega brata se nanasa.
Ti dajes tezke uganke, a zdaj mislim, da vem, da so na spodnji sliki poslovne stavbe ob Masarykovi, takoj juzno od nje, v smeri proti opecnati elektrarni na paro, ki je poganjala tramvaje, ker so barabe iz plinarne izsiljevale s cenami. Mimogrede, kje je bila plinarna?
0
Avatar člana lelj
lelj
24.09.2022 ob 19:06
Plinarna je bila tam nekje, kjer je zdaj Tomanov park
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
24.09.2022 ob 19:33
Prvic slisim za Tomanov park. Sem pogledala na zemljevid. A je bil prej tam zid?
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
24.09.2022 ob 20:16
Zdaj se ga spomnim. Pet travnatih bilk in za pest drevesc.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.09.2022 ob 15:30
Ta stavba ni slaba, samo tisti beton ven strleci je pa motec.
0
Avatar člana lelj
lelj
27.09.2022 ob 15:37
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
27.09.2022 ob 16:28
Takorekc ulica moje mladosti. Skoda, da so jo tako unicili z grafiti. V osnovno solo so me hoteli v cetrti razred vpisati v tisto solo zadaj za Mercatorjevo trgovino - solsko igrisce sega do his na Slomskovi. Imena se ne spomnim, a takrat je veljala za eno boljsih ljubljanskih sol. Mislim si, na cigavem zeljniku je zrasla ta ideja, in jo je sugeriral materi. Devet let stara sem izvedla drzavljansko nepokorscino. Uspesno. Otroci imajo pogosto vec zdrave pameti kot njihovi starsi.
Imas kaksno sliko parnega stroja bolj od blizu ali z drugega zornega kota?
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
27.09.2022 ob 16:31
Tale 14ka je prav cedna stavba.
0
  • 1
  • 2
Odgovor lahko oddate kot gost. Vgrajena je časovna omejitev 30 sekund za oddajo novega sporočila.
Opozorilo: po 297. členu Kazenskega zakonika je vsak posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Cvek123.com © 2014-2026