Če živiš v nekem majhnem stanovanju sredi mesta, kaj boš počel v penziji?
A je bolje it na vas v neki hiško z vrtom?
Samo potem si daleč od vsega.
-2
niti približno 28.04.2026 ob 22:20
Zakaj bi človek to naredil? Na stara leta ko obstaja možnost da ne boš mogel vozit in ko rabiš hitro pomoč če jo rabiš?
Kaj boš počel sredi mesta? Ti to resno? 😆 Kaj boš počel sredi vasi? Vrtiček rihtal? Kaj pa pozimi? Esmeraldo gledal? 😆
Za starejše so mesta super. Vse pri roki, taksiji, javni prevoz, bolnice blizu, dostave vsega kar si namisliš, dogodki, skupine upokojencev ki se družijo.....zakaj bi se nekdo namerno osamil nekam na vas?
10
Dutch Bantam 28.04.2026 ob 22:25
Vasi so polne brazilcev in desnih komunistov nevrotičnih, morje je pa tudi ena precenjena neumnost za ovce. Mesto sredi celine je pravo mesto za udobno staranje.
0
ja zakaj 28.04.2026 ob 22:56
@niti približno
Da si na svežem zraku pa hodiš po gobe v gozd.
1
Ana 123 28.04.2026 ob 23:06
Imam srečo in živim že zdaj v hiši 15 min od centra. Morda bi menjala na stara leta za udobno stanovanje, rada živim v mestu, koncerti, gledališče, se pa zavedam, da je hiša na stara leta štrapac.
6
MagdalenaB 29.04.2026 ob 0:00
Ni sans, da grem iz mesta na vas, sploh pa ne na stara leta. Tudi v aktivnih letih je neprecenljivo imeti sluzbo, vrtec, solo in fakultete v nekem sprejemljivem radiusu. Ne pa stat v kolonah zjutraj in popoldne.
1
Ni govora 29.04.2026 ob 0:43
Ko sem bila mlajša, sem razmišljala, da bi se v penziji preselila na morje. Zdaj mi ni več do tega. Poletna vročina, kup turistov, pozimi pa burja in vlaga me ne pritegnejo. Naša soseda sta se pri 60+ preselila v hišo na deželi, a jo čez par let prodala in se vrnila v mesto. Vse je bilo daleč, z načeto hrbtenico je bilo težko kidat sneg. Na fizioterapijo se je bilo treba voziti kar daleč, pa še dolgčas jima je bilo, ker sta bila prej precej družabna. Zdaj gresta dopoldne na sprehod in kavo, na tržnico, v knjižnico, zvečer na kakšno prireditev, ona na jogo, on na tenis, vse imata spet v radiju 3 km.
3
Več v mestu 29.04.2026 ob 0:56
Mislim da imaš v penziji veliko več možnosti za kaj početi v mestu kot na vasi.
2
Katastrofa 29.04.2026 ob 1:04
@Ni govora
Pač izdajalca. Izdala sta svoje mesto in romantizirala vas. Ponavadi so to taki, ki delajo probleme sovaščanom in bi se jih radi znebili.
1
izseljenec 29.04.2026 ob 7:10
Nameravam. zdaj, ko sem še razmeroma mlad, so mi velika mesta zanimiva. Stara leta mislim preživeti nekje na plaži v toplih krajih.
0
Jah 29.04.2026 ob 7:15
Ma meni se še 25m2 velikega stanovanja ne da pucati, pa da bi si na grbo nakopala celo bajto? Ma si nor?
1
Oboje 29.04.2026 ob 7:22
Malo bomo v mestu, malo na obali. kakor nam bo pasalo.
0
Jaz 29.04.2026 ob 7:27
@penzija
V trugo ali žaro.
-1
rok-1 29.04.2026 ob 9:18
Ne, ne bom se selil iz mesta - vsaj ne za stalno.
Za kakšen mesec ali dva že - že zaradi spremembe okolja - kaj več pa ne.
1
Neprijavljena 123 29.04.2026 ob 9:31
Če si celo življenje živel v mestu, je največja neumnost da se na stara leta seliš na podeželje ali morje. Hiško z vrtom je treba vzdrževat. Kar je z leti čedalje težje.
Če želiš biti na morju si rentaš kak mesec izven sezone in uživaš. Cenovno te pride pa ravno toliko kot 10 dni sredi sezone. Drugače je Slovenija majhna, narava je na dosegu roke - enodnevni, večdnevni izleti so z lahkoto izvedljivi.
3
Epic Fail 29.04.2026 ob 9:36
Na jahto. Ta pa bo čisto slučajno na morju. 😁
-1
Meni je tako čist fajn 29.04.2026 ob 9:46
Že dolgo imamo hišo na morju in hišo doma, sicer ne v mestu ampak malenkost izven. Ne bi se v celoti preselila na morje, ker je par mesecev na morju dolgočasno( od novembra do marca). Hiša mi ustreza ker imam delo okoli, gredico , urejam okolico, v tem zelo uživam in me sprosti. V stanovanju pa se jaz nikakor ne vidim, to je zame zapor. Na morju tudi uživam, vseeno sem pa rada tudi doma. V bistvu bomo malo doma, malo na morju, tako kot živimo že sedaj. Spremembe ne bo.
0
Meni je tako čist fajn 29.04.2026 ob 9:51
@Ni govora
No tako mislite tisti ki sploh obmorskega sveta ne zivite in ne poznate. Morje je najslabše ravno julija in avgusta. Takrat domačini potrpimo in komaj čakamo da se umiri. Potem pa se začne najlepše . Najlepše je na morju od aprila do novembra. Maj, junij in september , lahko tudi oktober so najlepši meseci, ko ni gužve, je pa že zelo toplo, jaz se kopam že maja. Tudi oktober zna biti zelo lep, če ni deževno. Kolesarjenje, sprehodi v naravi, to je nekaj najlepšega. Julij in avgust pa pač potrpimo v gužvi 😅
Vsaka opcija ima svoje pluse in minuse.
Živim 10 minut vožnje od mesta in če primerjam čas nujnega prevoza do bolnišnice, bom iz moje startne točke hitreje tam, kakor nekdo skozi pregost mestni promet. Ne bi pa menjala zelenega in mirnega okolja za mestno gužvo, galamo in smog.
Delo okoli hiše? Dokler zmorem, je napor čisto primerljiv s čiščenjem stanovanja. Ko pa tega več ne zmoreš, je pa čas za DSO ali drugačno organizacijo vsakdana.
0
čak mal 29.04.2026 ob 10:10
@Čveka
Čak mal, ko prideš po 10 minutah do mesta, se pa katapultiraš do bolnišnice al kako? Se tebi ni treba vozit skozi pregost mestni promet?
@čak mal
Ne prav veliko, morda vzame mestni promet minuto. Dostop do bolnišnice je skoraj direkt povezan na obvoznico in vpadnico v mesto. Ki niti malo ni primerljiva s kako Zaloško.
Sicer pa, ko gre zares, je vprašanje, ali par minut kaj spremeni, če si v reševalnem vozilu v strokovnih rokah. Pa umreti je enkrat tudi treba 😉
1
niti približno 29.04.2026 ob 10:31
@ja zakaj
Torej bi se za nabiranje gob ki je zelo časovno omejeno preselil nekam, kjer boš rabil veliko časa da rešilec pride, kjer boš moral povsod z avtom, kjer nikogar ne poznaš, kjer boš moral kidat pozimi, kjer če boš omagal/padel...ne bo nihče opazil?
Gozd imamo tudi v ljubljani. Dva. Tudi ostala mesta imajo gozd v bližini. Vsi predvidevate da boste poskočni in gibčni v penziji. Realnost je da bo večina polomljena, se ne bo mogla glih kaj hudo za tiste gobe sklanjat, jih bodo oči matrale, avto bodo vedno težje vozili, pomoči je na podeželju dosti manj kot v mestih, če nimaš tam svojih ljudi.....
Romantizirate neko življenje, ki ga očitno nikoli niste živeli, niti ne poznate starejših na podeželju. Jaz jih, ker sem tam odraščala. Večina je zelo osamljenih, vezanih na dom ko enkrat več ne vozijo, hiš niso več zmožni vzdrževat ne fizično ne finančno.....
0
Dutch Bantam 29.04.2026 ob 10:33
Tako je. Podeželan takoj z obvoznice pride v naročje zdravniške obravnave, ker potuje po kanalih vzporednega vesolja, mestjan pa ne zna par ulic prečkati niti v treh urah.
0
resno vprašanje 29.04.2026 ob 10:34
@Čveka
A tisti v mestu pa ne morjo čez to vpadnico ki je tako hitra? 😆
Btw rešilc iz kje pride? MOra it v obe smeri....
Glede na to kako so zmanjšali rešilce na podeželju....no ni ravno starejšim prijazno. Niti mlajšim ne. Tam kjer sem jaz odraščala je prvi rešilec 25min stran, torej mora priti do tebe in potem po isti poti nazaj in še ene 40min do večje urgence. Čez uro.
0
Vigi 29.04.2026 ob 10:36
@niti približno
Kaj je zate podeželje? Mi živimo na vasi, čeprav gre za urejeno naselje okoli Ljubljane. Tisto pravo podeželje je v raznih nedostopnih hribih, recimo ena znanka živi v takem kraju, v Zasavju, kjer niti ne plužijo, niti nimajo asfaltirane ceste, niti ni interneta. Zaselek par hiš, prvi sosed kilometer ali več stran. To je podeželje. Mi ki živimo okoli mest, pa smo skoraj že meščani, razlika je le da imamo par kilometrov do mesta in rabimo avto. Jaz v bloku v Ljubljani ne bi mogla živeti. Živim v hiši.
Sam spremljam precej starejših ljudi, ki so v svojih hišah sami in jih ne morejo več vzdrževati. Tisti z več sreče imajo otroke, ki to urejajo, tisti brez pa pač pustijo in posestvo počasi propada. Enostavno nočejo drugam. Po drugi strani poznam precej ljudi, ki so se odločili in so šli v varovana stanovanja ali v stanovanje zraven doma upokojencev in se vključili v skupnost.
Pri obojih so srečni in nesrečni. Nekateri so popolnoma srečni, ko živijo v svojih napol razpadlih hišah, drugi pa popolnoma srečni, ko so v svojem majhnem stanovanju zraven doma upokojencev.
Tako da, vsak si mora najti svojo rešitev. Res pa včasih trma ali ponos preveč vplivata na odločitev in potem ljudje trpijo.
1
čak mal 29.04.2026 ob 10:43
@Čveka
Katera bolnišnica v Ljubljani je minuto stran od obvoznice?
1
niti približno 29.04.2026 ob 10:43
@Vigi
Govorim o podeželju. Kamor spada večina občin v sloveniji. Ne o predmestjih. In ne ni podeželje samo neka nerazvita vasica nekje v hribih. Občina kjer sem jaz odraščala je zelo razvita, je pa eno uro stran od ljubljane. In razen industrije in par štacun ter trgovin in zd ni tam nič. Za vse moraš iti skoraj pol ure stran v drugo občino. Predmestja imajo običajno javni prevoz bolj reden, recimo v vasi kjer moja mama živi pride bus 2x dnevno. Imaš tudi dostop do taxi služb, na podeželju jih običajno ni.
Drugače pa....saj veš da v mestih ne živijo vsi v stanovanjih a ne? 🙂 Jih pa kar nekaj na podeželju v stanovanjih živi. Kar bi bilo če gledam mojo mamo zanjjo dosti boljše. Tudi na podeželju. Bi imela ljudi blizu, trgovino čez cesto, zd čez cesto, pošto čez cesto, avtobusno čez cesto....tako je pa 5km stran od vsega tega. V romantični hiški kot si jo predstavljajo nekateri tu, ob gozdu. V katerega se ne upa it sama, ker se boji da se ji kaj zgodi. Vozi že par let več ne. Vrt ji je pa bolj muka kot užitek zadnja leta.
0
Jaz sem 29.04.2026 ob 11:09
V mestu, nisem se v upokojenskih ketih, a si ze zdaj zelim na obrobje... ne na vas dalec stran od bistvene infrastrukture, ampak na obrobje kaksnega msnjsega mesta, sli pa obrobje mesta, da imas vseeno svoj del zemljice okoli doma in si hkrati tudi hitro povsod...
In tudi na stara leta ne rabis se potem nikamor selit... danes imsjo zaatonj prevoz z vlaki in busi, za tiste, ki so manj mobilni je tudi ze prostofer po malodane vseh obcinah, ce je pa kfo tezko fizicno bobilen pa ima enako tezavo dostopa do institucij tako v mestu kot na vasi... povsod,rabi enako pomoc...
Tako da ja malabajtica z malo zemlje okoli je zelja in cilj
0
Jaz sem 29.04.2026 ob 11:11
@svetilnik
To je odvisno od cloveka osebno in se ne da sodit vnaprej... en bo lahko od zalosti in togote stresa tudi umrl, ce ga bos prestavil na stara leta iz njemu znanega, domacega okolja, spet drugim je pa to cilj da gredo v varovano stanovanje ali dom... je treba poslusati vsakega posamezno kaj mu je zelja
0
Stara forumašica 29.04.2026 ob 11:48
Sem doma na podeželju in rešilec je po izkušnjah pri nas prej kot v 10 minutah po klicu. Žal preverjeno, ne samo enkrat.
28.04.2026 ob 22:15
A je bolje it na vas v neki hiško z vrtom?
Samo potem si daleč od vsega.