Škatlaste hiše z ravno streho

Deli na Facebook Deli na X
Avatar gosta
Vam je to všeč?
26.04.2026 ob 22:57
Ali so vam te škatlaste hiše z ravno streho in celo stekleno steno všeč? Meni so najprej bile, sedaj jih gledam v naši ulici, so mi pa že nezanimive i, podobne poslovnemu prostoru in so mi lepše z dvokapno streho, če je kakšen kamen na fasadi mi je lepo, domače.
8
Avatar gosta
ne-modernist
27.04.2026 ob 9:10
Ne, absolutno ne. Delujejo umetno, prazno, hladno, povsem nedomače. Ja, kot kakšna trgovina ali poslovni prostori. Ravna streha je pa itak problem za zamakanje, to pa sploh ne vem, zakaj bi hotel kdo imeti.
8
Avatar gosta
taktoje
27.04.2026 ob 9:23
Poglejmo si arhitekturo naših prednikov in jo primerjajmo z današnjo, ko je ob vseh magisterijih in doktoratih najlažje ustvariti škatle z ravno streho. Enako je s pohištvom.
9
Avatar gosta
Brez duše
27.04.2026 ob 11:00
Pa vse so sive, bele z dodatkom lesa. Vse enak. Brez duše. Oprema pa bež. Čisto brez duše. Nobene osebnosti nimajo več. Kopija ene druge. Ne maram. Nezanimive in hladne.
9
Avatar gosta
Hja
27.04.2026 ob 11:02
Zgledajo isto kot lidli in hoferji
10
Avatar gosta
neee nneee
27.04.2026 ob 11:05
Ne, sploh ne. Brezosebne, umetne, nebivalne. Najhuje je pa to, da optično uničijo vso okolico. Nemalokrat jih postavijo med "normalne" hiše. Kdo to dovoli? ! Katastrofa. Naj imajo v vsakem mestu par km iz mesta nek "travnik" kamor se postavljajo te grde reči.
10
Avatar gosta
rok-1
27.04.2026 ob 11:21
Meni so všeč, predvsem njihova uporabnost. Glede ravne strehe sem sicer skeptičen... a to je stvar lastnikov. Ne pašejo pa čisto povsod, se je že treba ozirati tudi na enotnost pokrajine ali dela mesta.

Koliko imajo pa duše... je bolj stvar tistih, ki v njih prebivajo.
1
Avatar gosta
Duša
27.04.2026 ob 11:30
@rok-1
Koliko ima nekaj duše je stvar arhitekture. Tako tradicija, kot modernizem imata dušo, ne glede na to kar je nekomu všeč. Kar je nekomu všeč, je stvar osebnega okusa.
Škatlasta hiša, oziroma hiša kvadratadtih oblik ima torej lahko veliko duše.
Najbolj osnovna cenena škatlasta montažna hiša, ki se brezobzirno vtakne nekam kamor ne paše, pa nima nobene duše.
2
Avatar gosta
Kk tk
27.04.2026 ob 11:56
Ravna streha je za solarne panele boljša. Če je zasnovano tako, da se zbira deževnica za sanitarno vodo tudi. Ne bom rekla, da mi je všeč...je pa izkoristek za druge stvari...tudi nekateri za teraso...pač...nekoč so tudi ziveli v jamah
1
Avatar gosta
kakšne mate eni
27.04.2026 ob 12:01
dom naredijo ljudje, ne pa oblika neke bajte.

vsak naj si izbira svoje, je pa res da navzven ne zgleda lepo, če so te nove arhitekture pomešane s starimi.
-1
Avatar gosta
Ne
27.04.2026 ob 12:04
@kakšne mate eni
Pol pa uničimo še center ljubljane, ukinimo spomeniško zaščitenost in recimo, da itak dom naredijo ludje.
Ne, pač pa dušo daje arhitektura in oblikovanje. To da ima nekdo dobro srce in domačnost v sebi, še ne pomeni da ima občutek za arhitekturo, če svo montažno hišo prebarva v vijolično.
3
Avatar gosta
Bah
27.04.2026 ob 13:56
Ne paše to sr.nje v našo pokrajino. Izgleda, kot, da je to nekje v Albaniji. Potem pa še steklena terasa dva metra od soseda s pogledom na kurilnico, tema v pritličju dnevnega prostora. Grdo.
7
Avatar gosta
Eliza 910
27.04.2026 ob 13:58
Lepe niso, so pa cenejše.
3
Avatar gosta
grde
27.04.2026 ob 16:00
Grda, brezosebna bajta. Uniči vse okrog sebe. Ni za gledat.
3
Avatar gosta
ne pašejo povsod?
27.04.2026 ob 16:28
@rok-1

Ne pašejo čisto povsod? Če smo iskreni, redko kje pašejo. Od 10 takih hiš je 9 na nepravih pozicijah, uničujejo okolico s svojim izgledom.
7
Avatar gosta
Svinčena cev
27.04.2026 ob 16:41
Industrijsko sive hiše, je dobr reku sodelavc.
Dodajam: prebivalci pa kot kuščar v šipci, vsem na ogled.
5
Avatar gosta
rok-1
27.04.2026 ob 17:24
@ne pašejo povsod?

No, s tem se ne strinjam. Izgledajo lahko čisto OK, sploh npr nekje v naravi in nič ne uničujejo okolice. Če jih pa arhitekt še vsaj malo vklopi v okolico, še toliko bolj.

A (meni) npr pa ne pašejo v kakšno vas s tipično arhitekturo, vsaj ne na vidno mesto, ker lahko zelo odstopajo. od vsega naokrog.
2
Avatar gosta
ne v lepo naravo
27.04.2026 ob 17:27
@rok-1

V vas itak ne. V lepo naravo pa tudi ne.
4
Avatar gosta
tudi za moj okus
27.04.2026 ob 17:30
@ne v lepo naravo

V lepo naravo pa res ne take grde kocke. Nekje daleč stran v nekem zelo povprečnem okolju bi kar šlo. Malo stran tudi od urbanih naselij.
5
Avatar gosta
KrEna123
27.04.2026 ob 18:04
@Eliza 910

Nekaj cenejše so res za gradit, ampak na dolgi rok je pa dražje! Normalna streha je nekaj dražja pri gradnji, ampak je njena uporabnost dolgoročno neproblematična, medtem ko vzdrževanje ravne strehe ni.
Pa pogosto se pri teh fancy kockah iporabijo dragi materijali (steklo, izolacija,detajli), zato so tudi hitro dražje!

Če so mi všeč, je pa drugo vprašanje. Tu in tam kakšna, sicer so pa meni všeč moderne podalpske vile z neostrimi oboki, v krivilji, kakor moja. In s strmo streho, krito z bobrovcem. Modernizem je bil pred 100 leti revolucija, ko se je prekinilo s tradicijo in dragim dekorjem, reliefnim na fasadi ipd., dandanes pa deluje anakronistično. V splošnem pa ta tip arhitekture bolj ustreza sttogemu urbanemu prostoru, na podeželju pa deluje pridiljeno in bahavo ter umetno.

Velike steklene površine so vedno lepe, ampak se jih lahko uporabi tudi pri klasični gradnji, pogosto dosti lepše.
1
Avatar gosta
Meni niso všeč
27.04.2026 ob 19:17
Tudi meni ne. Povem primer iz moje ulice, smo na Primorskem. Imamo tak ekstremni primer. Ena hiša je kocka, z ravno streho, bela fasada, antracit okna, cele stene steklene. Zraven pa mediteranska vila v klasičnem stilu. Okna rjava, fasada bež - rjava, rjavi kamen na fasadi, vzpenjalka ki cveti. Hiša z dušo, večna lepota, eleganca. Tista prva je pa kot avtosalon.
6
Avatar gosta
zebra
27.04.2026 ob 22:03
Se najde kakšna, ki je ok vključena v naselje. Je pa žal to bolj redko...
1
Avatar gosta
KrEna123
27.04.2026 ob 22:27
@zebra

Dekujejo kot modni šok, ne ravno blagodejno. Delujejo futuristično v nekem mehanskem smislu. Nič se ne troši na 'dušo arhitekture', zgolj sledi funkciji, uporabnosti, preprostosti, redukcionizmu, ubiverzalizmu, dinamiki. Kot kiborgi in androidi med ljudmi haha.
2
Avatar gosta
KrEna123
27.04.2026 ob 22:28
@KrEna123 @KrEna123

univerzalizmu*
0
Avatar gosta
Stekla
28.04.2026 ob 11:23
Pravijo, da moramo varčevati z energijo, zakaj so potem cele stene steklene, ogromna okna in podobno? mar je steklo boljši toplotni izolator?
1
Avatar gosta
hja
28.04.2026 ob 11:29
Boljše kot hiše iz druge polovice prejšnjega stoletja. Škatle s streho in par okni. Živ dolgčas.

Edino kar je arhitekturno lepo v sloveniji je kopija arhitekture drugih držav. Še plečnik ni nekaj hudo zanimivega skupaj spravil.
-2
Avatar gosta
blond
28.04.2026 ob 11:31
@Stekla

Se ti ne zdi da je odvisno na katero stran je ta steklena stena? Ti resno misliš da hiše z majhnimi okni več energije privarčujejo, sploh tiste iz 70ih ipd. kot novogradnja?
1
Avatar gosta
Vprašanje
28.04.2026 ob 12:02
@blond
Torej, je steklo boljši toplotni izolator?
0
Avatar gosta
rok-1
28.04.2026 ob 16:05
@Vprašanje
Boljši kot kaj?

Steklo samo ne - večslojna okna, sploh vakuumska - pa ja.
1
Avatar gosta
Inge
28.04.2026 ob 18:19
Meni so take hiše všeč. So praktične, moderne in elegantne.
1
Avatar gosta
Kak za koga
28.04.2026 ob 18:28
2013 grajena v antracit beli. Na vasi sta še dve čisto enaki. Prednostni recimo so, imamo po celi strehi ograjeno teraso in masažni bazen, solarni bojler za tuširanje, se sončiš in nihče ne vidi...pomanjkljivost pa je recimo, da nimamo balkona in ni napušča, teče po fasadi in bo treba prebarvat, ker je umazano...drugo pa hiša kot hiša.
2
Avatar člana Čveka
Čveka
28.04.2026 ob 18:34
Všeč mi je, da so prostori svetli in dajejo lep razgled, verjetno so tudi praktične in energetsko varčne, sicer pa sem bolj za klasične oblike.
0
Avatar gosta
Božebože
28.04.2026 ob 18:54
Plečnik se obrača v grobu.
0
Avatar gosta
Popay 123
28.04.2026 ob 19:19
Kvarner pred kratkim, na obisku, videl sosednjo eno res hudo kockasto hišo v skalah, veliko stekla..., noro dobo, mojstrovina...., to je moglo bit ene dva milijona € tako končana.., lahko jo damo občuduješ od zunaj in vse kar je okoli nje....
no o lastniku pa v stilu, celo življenje garal, da si je naredil ta dvorec.....
1
Avatar gosta
Vprasaj
28.04.2026 ob 19:42
@Kak za koga

Razen dronov s kamero.
0
Avatar gosta
Sergio Leone
28.04.2026 ob 19:44
Te hiše so kot iz špageti westernov , kot v mehiški vasi.

Morale bi biti v industrijsmi coni, bre.
0
Avatar gosta
hecno
28.04.2026 ob 20:25
Glede na to da 90% slovenskih bajt predstavljajo kocke s streho res ne vem kaj te z ravno tako hudo izstopajo. Ker niso trinatstropne z garažo spodaj, rjavim napuščom in belimi plastičnimi okni ter oranžno fasado?
2
Avatar gosta
Lili
28.04.2026 ob 20:30
Nikoli in nikdar mi niso bile vsec, delujejo hladno, brez smisla za arhitekturo v prostoru...
1
Avatar gosta
smešni ste
28.04.2026 ob 20:33
@Božebože

Zakaj se smešiš? Plečnik je zelo škatlasto arhitekturo imel. S praktično ravnimi strehami 🙂
1
Odgovor lahko oddate kot gost. Vgrajena je časovna omejitev 30 sekund za oddajo novega sporočila.
Opozorilo: po 297. členu Kazenskega zakonika je vsak posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Cvek123.com © 2014-2026