Procesirana oz. predpripravljena hrana, živila - so res tako škodljiva?

Deli na Facebook Deli na X
Avatar gosta
ne vem
17.06.2026 ob 10:13
Jasno, da je bolj zdravo, če si vse sam pripraviš iz svežih sestavin brez nekih blaznih dodatkov ampak glede na tempo življenja je to pogosto težko. Jaz veliko jem predpripravljeno hrano. Gledam predvsem na vsebnost soli, konzervansov in ojačevalcev okusa. Recimo zdaj si bom pripravila Butter Chicken - nek indian style iz Lidla. Po sestavi nima konzervansov, nima ojačevalcev okusa... tudi soli je za takšno jed zelo malo... 0.35g/100g oz. na jed, ki je 360g, jo je le 1.26g... Bi morala biti pozorna še na kaj?

Kolikor sem zasledila je največji strup tako pripravljene hrane predvsem sol - zato glede nje še posebej pazim.
1
Avatar gosta
rok-1
17.06.2026 ob 10:25
Kolikor vem - si mislim nekaj podobnega kot ti. Sol, potem ojačevalci okusov in konzervansi.

Za sol... če nekaj časa ješ stvari brez ali skoraj brez soli... šele opaziš kako zelo slano je skoraj vse kar kupimo.
3
Avatar gosta
Jp
17.06.2026 ob 11:19
Če pogledaš ceno...sestavis vse skupaj...da pokrijejo stroške proizvodnje in marže trgovine, kalo in da imajo dobiček...

Ko delaš doma lasagne, pohanje, polnjene paprike, pizzo...stvari, ki jih lahko kupiš predpripravljene...da vedno oljčno olje, kar najboljše meso, predan kuhan šli pečen pršut....
V proizvodnji dajo najcenejše sestavine...oljcno olje ali maslo nadomestijo s palmovim oljem ali neko hidrogenizirano mascobo, za paniranje ne dajejo svežih jajc, ali jajc na splošno, ali delo v prahu...verjetno so tudi GSO proizvodi notri...
Meso je žvarovina, ki je bolj drobno zmleta...
2
Avatar gosta
Vse
17.06.2026 ob 11:26
Vse, kar kupiš v trgovini, je v večini nezdravo. Še zelenjava in sadje prešpricano in v skladiščih čaka na prevoz. Ama nič ni zdravo.
2
Avatar gosta
M
17.06.2026 ob 11:27
Ojačevalci okusa so snovi, ki možgane nahecajo, da zaznajo več okusa, kot ga je dejansko. Zaradi te nenehne stimulacije možganov je po nekaterih podatkih povečano tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni.

Sladila saharin, ciklamat, acesulfam in podobno, pa so potencialno kancerogena in tudi za jetra niso najboljša.
2
Avatar gosta
ma
17.06.2026 ob 11:54
ma zdravo to sigurno ni, mi tega ne kupujemo in ne jemo, probi se čimbol izogibat


tole najdeš na netu:
Procesirana (in ultra-procesirana) hrana je nezdrava predvsem zato, ker med industrijsko obdelavo izgubi naravna hranila, hkrati pa ji dodajo prevelike količine sladkorja, soli, nezdravih maščob in umetnih dodatkov. Zaradi tega vodi v številne zdravstvene težave, kot so debelost, bolezni srca in sladkorna bolezen
Umetni ojačevalci okusa, barvila in emulgatorji lahko porušijo naravno ravnovesje črevesne mikrobiote in sprožajo vnetne procese v telesu
Taka hrana vsebuje ogromno "praznih kalorij" (hitre energije), a zelo malo vitaminov, mineralov in vlakni
Industrijsko je oblikovana tako, da je izjemno okusna, a nas ne nasiti dolgoročno, kar vodi v prekomerno uživanje
Kombinacije maščob in sladkorjev v možganih sprožajo centre za nagrajevanje, podobno kot nekatere substance, zaradi česar je po tej hrani težko posegati le v zmernih količinah
1
Avatar gosta
Točno
17.06.2026 ob 12:13
Zato je pa epidemija debelosti.
Sedaj jo iznačujejo z boleznijo.
In spet bo farmacija služila s svojimi
strupi..
0
Avatar gosta
Ni pravil
17.06.2026 ob 12:18
@ne vem
Avtorica za zdravega je vse zdravo, dokler je zdrav. Koliko časa pa bo minlo od rednega zastrupljanja do začetka razpada je pa od posameznika odvisno. Nekdo je že pri 30. v razsulu, drugi pa še pri 90. dobro gvira s špehom in šnopcem, ki ju vsak dan uživa.
1
Avatar člana svetilnik
svetilnik
17.06.2026 ob 13:05
@ne vem
Poslikaj specifikacijo, pa bomo potem lažje komentirali 😉.
Skoraj ne verjamem, da nima nič problematičnega noter. Razen, če je to kakšna sveža zadeva.
0
Avatar gosta
poirot
17.06.2026 ob 13:28
Veliko ljudi se redno prehranjuje s tako in podobno hrano. Pizze iz pekarne ali kruhopeke v trgovskih centrih, instant noodli, mcdonalds, raznorazne "pogrej in pojej" variante, zmrznjeni pripravki kot so pohani zrezki in sir, ... Zdravo ni, ampak je potrebno pogledati vse skupaj. Slabe razvade se v nekem smislu seštevajo. Slaba prehrana, malo ali nič gibanja, po možnosti še alkohol in kajenje -> recept za kratko življenje. Če želiš živeti dolgo, potem se moraš tega zavedati in ravnati obratno: veliko gibanja in fizičnih aktivnosti, malo paziti kakšno hrano in pijačo mečeš vase, ter opustiti kajenje.
0
Avatar gosta
M
17.06.2026 ob 13:45
Moja mama je 50 let zase sladkala vse s saharinom, pa je umrla pri 95 letih.
0
Avatar gosta
Ne vem
17.06.2026 ob 13:46
@svetilnik embalaža je žal že romala v smeti. Gre pa za to zadevo

0
Avatar gosta
globine misli
17.06.2026 ob 15:13
baje, da gre v osnovi za informacijo v naših glavah..., tisti, ki ne razmišlja pretirano kaj vse mu škoduje na planetu , etc...,jo zna dobro odnesti tudi z kajenjem, mal alkota, mal pretirava s prehrano..., je pa srečen in vesel preprostosti , nekako ni zaskrbljen kaj vse lahko faše, ...da bi si potenciral bolezni , tak bolj flegma bi se reklo...drugi, ki pa merka pa vse kakor vege pa bio pa surovo pa kdo bi ga vedel...,ga lahko od notranjih strahov na hitro pobere...maa, ni garancije ...najbolje je vsega po malo, ne se sekirat za malenkosti, držat se svojih poslov ...pa kar bo pa bo ...avtorica, dober tek ...danes tole , drugič pa zelenjavna župca pa se zgliha ...
0
Avatar gosta
domovi
17.06.2026 ob 15:23
Mislite, da v domu starejših občanov vse kuhajo pa v menzah in restavracijah. Dajte no.
Mnogokrat stanovalcem dajo procesirano, ze vnaprej pripravljeno hrano.
Doma, če imaš čas, lažje vse pripraviš sveže.
1
Odgovor lahko oddate kot gost. Vgrajena je časovna omejitev 30 sekund za oddajo novega sporočila.
Opozorilo: po 297. členu Kazenskega zakonika je vsak posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Cvek123.com © 2014-2026