😕 Konec vročinskega vala

Deli na Facebook Deli na X
Avatar gosta
Snežak
26.06.2026 ob 8:39
S prvim julijem naj bi se končal vročinski val s temperaturami blizu 40. V začetku julija nato pričakujejo močna neurja zaradi pregretega vlažnega zraka. Imamo še nekaj dni, da se ustrezno pripravimo.
0
Avatar gosta
Slovenka
26.06.2026 ob 8:45
Kako naj se pripravimo? V teh ekstremnih nevihtah bi bilo najbolje namesto kritine imeti betonsko ploščo.
0
Avatar gosta
ne bo tako hitro
26.06.2026 ob 8:46
V nedeljo bo baje višek vala, temp. na Primorskem tudi do 39 ali 40. Potem bo 1-2 stipinji maj par dni. Šele od srede, četrtka naprej bi bilo bolj opazno znižanje temperatur. (vsaj pod 30)
1
Avatar gosta
Primorc en
26.06.2026 ob 8:54
Lahko pospravite dvorišče, odstranite vse predmete, ki bi jih veter lahko odnašal in bi posredno povzročali škodo. Lahko zavarujete vrt pred točo, očistite kanale, manjše potočke, jaške, da bodo požirali vodo, pripravite kakšno vrečo s peskom tam kjer lahko zalije kletne prostore itd. Ja, obstoječih streh se pač ne da ustrezno zaščititi, velja pa razmisliti pri novogradnjah, da bi gradnjo streh prilagodili novim razmeram. Kakšen agregat na izpostavljenih mestih pride prav ob morebitnem izpadu el. omrežja, zaloga pitne vode za par dni...
3
Avatar gosta
nor svet
26.06.2026 ob 9:49
Ne vem, no. Blizu 40? Kje? Pri nas je bila včeraj najvišja temperatura 32,5 stopinj. Razen če mi termometer laže (ga imam na terasi, v senci). Sem otrok 70-ih in 80-ih in imam v spominu, da smo o pasji vročini govorili šele pri 35. Do tega pa je bila normalna poletna vročina. Izrazov kot je "vročinski val" ni bilo. To strašenje po vseh novičarskih portalih in socialnih omrežjih je res že malo čez rob. Isto s tistimi 5cm snega pozimi. Kot da prihaja apokalipsa.
8
Avatar gosta
ne vem
26.06.2026 ob 9:58
Pri nas je včeraj v senci termometer kazal malo nad 34stopinj (osrednja SLO). Iz mladosti se spomnim vročih poletij, le da se je takrat termometer ustavil pri 30, mogoče izjemoma 31. Imam znanko v NG. Včeraj je na vrtu izmerila 36.
Mogoče imamo vsi malo pokvarjene termometre?
0
Avatar gosta
ne vem no
26.06.2026 ob 10:00
@nor svet

Misliš, da potem lažejo po Evropi (Pariz, Španija,) in da nimajo 40C in čez?
1
Avatar gosta
bruselj
26.06.2026 ob 10:13
V Bruslju je baje bilo že včeraj krepko čez 30. Za tiste konce to ni normalno.London 35 tudi ne. Itd.
0
Avatar gosta
Primorc en
26.06.2026 ob 10:14
Pri nas je temperatura merjena v senci že od ponedeljka 35 - 36 stopinj. Čez vikend naj bi se stopnjevale in dosegle višek v ponedeljek. Zjutraj ob 5:30 se temperature gibljejo med 25 in 27.
1
Avatar gosta
Koprčan
26.06.2026 ob 10:33
Zelo je odvisno kje merijo temperature. Merilna postaja v Kopru je pri Kapitaniji vsega nekaj metrov od morja in je uradna temperatura npr. 32 stopinj, par sto metrov proti centru je 34, pri stadionu je 36. Ker ne živimo 3 m od morja, so uradne temperature bolj okvirne kot merodajne.
1
Avatar gosta
dkdkdk
26.06.2026 ob 10:48
Ok, ampak Slovenija ni zgolj Koper in Nova Gorica. Je tudi še kaj drugega. Jaz sem iz Ljubljane in včeraj mi je termometer kazal največ 32-33 stopinj. Sedaj mi kaže 27 (ura je 10:48), dvomim da bo šlo do 35 popoldan.
0
Avatar gosta
Včasih takole
26.06.2026 ob 11:16
Včasih je temperatura prilezla največ do 33 kar je trajalo mogoče 2 ali 3 dni nato so sledile nevihte in ohladitev. Do 33 je še normalno. Problem nastane, ker so sedaj 'običajne' poletne temperature za vsaj 2 do 3 stopinje višje in vročina traja tudi do 10 dni brez občutnejših vmesnih ohladitev. Najbolj je izpostavljena Primorska kjer so v zadnjih dvajsetih letih vročinski vali pogostejši, toplejši, trajajo dlje in se je število tropskih noči močno povečalo. Drugod so se temperature tudi povišale vendar so povprečno pod mejo vročinskega vala.

Kranj 1990–1995:
Povprečna junijska temperatura: približno 17,5–18,5 °C
dnevne: 23–25 °C

Kranj danes 2015–2025
Povprečna junijska temperatura: približno 20,0–21,5 °C
dnevne: 26–29 °C
0
Avatar gosta
pojdi
26.06.2026 ob 11:18
@dkdkdk

Vprašat delavce na prostem če je vroče.
3
Avatar člana Viharni jezdec
Viharni jezdec
26.06.2026 ob 11:28
Ne verjamte jim, da je vroče. Stopte sami iz luknje in se prepričajte , da je mraz. Če avto pustiš pol ure na soncu zamrzne, moraš strgat led s šip. ☝️
0
Avatar gosta
LJ
26.06.2026 ob 12:12
@dkdkdk

Pred par dnevi je v LJ ohladilo ozračje nekaj močnejših neviht. Včeraj smo na s balkonu namerili 34,5C. Danes pa je sedaj (12h) že 31,7.
0
Avatar gosta
podatki
26.06.2026 ob 17:30
Slučajno sem pred kratkim analiziral ARSO datoteko z dnevnimi temperaturami od leta 1981 do 2010. Najtoplejša leta glede na ta arhiv so bila 1983, 1992 in 2003. Maksimalna temperature za deset najtoplejših dni za Ljubljano:

1983: 35.6, 35.1, 34.5, 33.4, 33.4, 33.2, 32.6, 32.1, 32.0, 32.0
1992: 36.1, 36.1, 35.2, 34.1, 33.8, 33.7, 33.7, 33.1, 33.1, 33.1
2003: 37.5, 36.0, 35.6, 35.4, 35.3, 35.1, 34.9, 34.7, 34.7, 34.5

Za Maribor:
1983: 34.9, 33.2, 33.0, 32.5, 31.2, 30.8, 30.6, 30.6, 30.3, 30.2
1992: 35.9, 35.9, 35.2, 34.8, 34.3, 34.3, 34.1, 34.0, 34.0, 33.8
2003: 37.8, 35.2, 35.2, 35.0, 34.5, 34.4, 34.3, 34.2, 33.6, 33.5

Zanimivost - za Koper je malo drugače, najtoplejša leta so 1988, 1992, 1998, 2003 in 2007:

1988: 35.6, 35.2, 34.6, 34.5, 34.0, 33.9, 33.8, 33.5, 33.3, 33.3
1992: 36.4, 35.8, 35.5, 34.9, 34.6, 34.5, 34.0, 33.9, 33.8, 33.5
1998: 36.9, 35.9, 35.6, 35.4, 34.9, 34.8, 34.7, 34.6, 34.5, 34.4
2003: 36.9, 36.8, 36.7, 36.6, 36.4, 36.0, 35.7, 35.4, 35.4, 35.1
2007: 37.1, 36.3, 35.3, 35.3, 35.2, 34.4, 33.0, 32.9, 32.9, 32.8
1
Avatar gosta
ooooo
26.06.2026 ob 17:38
@LJ

Glede na današnje podatke na portalu meteo je bilo danes v Ljubljani 33-34 stopinj. Seveda je možno, da imate na balkonu sredi betonske soseske tudi višje temperature.
0
Avatar gosta
ulala
26.06.2026 ob 17:41
V nedeljo je predvidenih 38 stopinj v Lj.
0
Avatar gosta
Res je
26.06.2026 ob 18:33
Meni je pa logicno,da so sedaj temperature visje,glede na to,koliko vec avtomobilov je,poglejte vecja parkirisca,ko se to vse zgreje,kot bi prizgal radiatorje,pa polno betona, asfalta, stresnih elektraren, yo vse seva tako vrocino,da se scvres.Po vaseh ,kjer je veliko gozda ,travnikov.potokov,je pa zvecer tak milina,do zjutraj se shladi, v mestih pa pac ne
3
Avatar gosta
čas
26.06.2026 ob 18:39
Problem je v trajanju teh vročin. In kako pogosti so ti vročinski valovi. Saj ni problem, če je vroče nekaj dni, problem je, ko je neprekinjeno vroče en teden, letos celo dva.
3
Avatar gosta
dolgo nazaj
26.06.2026 ob 18:46
@ne vem

Jaz se pa dobro spomnim, da je bilo v Ljubljani vsako poletje nekaj dni po 33 in 34 stopinj. 60ta leta. Razlika je bila v tem, da smo take temperature jemali kot normalne za poletje. Živeli smo blizu meteorološke postaje za Bežigradom. In še rekordne temperature za Ljubljano iz preteklosti.
junij 36,8
julij 38.0
avgust 40,2
september 33,1
-2
Avatar gosta
neglobalno segrevanje
26.06.2026 ob 18:51
@ulala

Pri nas pa v nedeljo 20 stopinj s plohami čez dan, ponoči pa 12 stopinj. To naj bi bilo globalno segrevanje?
0
Avatar gosta
Seveda
26.06.2026 ob 18:56
@dolgo nazaj Seveda se "spomniš". 😂😂😂
0
Avatar gosta
HETERO
26.06.2026 ob 19:45
PODATKI- bravo za podatke, kaj nam ti podatki povedo, glede na to da je razbrati, da so tudi aprila lahko 35 st. C
to nam pove logično, da ni krivo globalno segrevanje zaradi povišanega CO2, ampak sončeve aktivnost, ki je določen čas večje, ali manjše
in torej ne moremo govoriti o CO2, saj bi to pomenilo, da se krave nekam umaknili in predenje ne vpliva, ali pa da so prepovedali vožnjo z avtomobili
KAJ HUDIČA VAM NI JASDNO? Če bi bil kriv CO2 bi bilo od aprila do oktobra ves čas 35 in zime sploh ne bi bilo, saj krave ves čas prdijo in avtomobili so ves čas v pogonu
bbbeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
1
Avatar gosta
Tebi Nič
26.06.2026 ob 19:52
@HETERO Nič ti ne povedo, ker si umsko zaostal zanikrni zmazek. Živiš kot totalno tele in crknilo boš kot tako.
-1
Avatar gosta
Že že ampak
26.06.2026 ob 20:28
@podatki
Zdaj pa preveri še število vročih dni recimo leta 1983 in v letu 2025. Če si imel prej 10 vročih dni v celem poletju, imaš sedaj 10 vročih dni samo v juniju. Zanimiv pokazatelj je tudi število tropskih noči.
2
Avatar gosta
Danes toplo
27.06.2026 ob 17:27
Prijetnih 37 z rahlim maestralom.
1
Avatar gosta
HETERO
27.06.2026 ob 17:33
TEBI NIČ, si hotelo zajavkati TUML, tumli , pa si se takoj zavedel da bo celi svet vedel da to piše vihrano sralo
0
Avatar gosta
HETERO
27.06.2026 ob 17:35
leta 1951 je bilo 40,5 najvišje izmerjeno, ne me basat to je 75 let nazaj, a takrat je bilo tudi globalno segrevanje, je bilo že takrat toliko prdečih krav, na milijarde avtomobilov????dejte misliti s svojo glavo ne poslušte teh medijev ki lažejo k ssvina
0
Odgovor lahko oddate kot gost. Vgrajena je časovna omejitev 30 sekund za oddajo novega sporočila.
Opozorilo: po 297. členu Kazenskega zakonika je vsak posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Cvek123.com © 2014-2026