Smreka je postavljena - 2

Deli na Facebook Deli na X
Avatar člana leskova mast
leskova mast
24.11.2023 ob 22:05
A morate pri vas tudi po 100 prevozenih kilometrih pri menjavi gum nazaj na torque? Pons pravi navor/ vrtilni moment.
0
Avatar člana Yara
Yara
24.11.2023 ob 23:06
Upam, da se vsi strinjamo, da bo potrebno imeti več spolnih odnosov. Vsaj parkrat tedensko.


Se strinjam, raje več seksajmo in se manj ukvarjajmo z "napakami" drugih ljudi.
0
Avatar člana Yara
Yara
24.11.2023 ob 23:09
Za razvedritev predlagam branje 24ur. Kaksen dan nazaj se glasovanje ni izteklo po planih, zato je en poslanec takoj povedal, da je bila v sistemu tehnicna napaka, ki jo je povzrocil kozmicni dez. Danes ima 24ur ze clanek o kozmicnem zarku. Se ko bom cez nekaj ur placevala racun za nove gume, se mi bo smejalo. Tale politika je boljs kot vsaka droga.


Uh, 24 ur niso razvedrilo, pač pa nekaj, kar po prebranem rabiš pomirjevalo. Za razvedrilo predlagam finskega avtorja Arta Paasilinnaa (ne vem, če sem prav zapisala njegov priimek).
0
Avatar člana Sunbeam
Sunbeam
24.11.2023 ob 23:50
Avtor: vsaj vidi jo
Pa dobro Silvo, kako si lahko tako negalanten. Lm ti skoči v bran, da malo omili, ker si bil malce štorast, ti pa v zahvalo LOP po njej.

Res si zabaven 😆 😆
Zabaven? Navaden psihič, ki se prilizujem vsem naokoli. Medtem, ko v salonu pije sok na slamico. V salonu za pilote se razume. 😆
0
Avatar člana silvo8
silvo8
25.11.2023 ob 0:44
A morate pri vas tudi po 100 prevozenih kilometrih pri menjavi gum nazaj na torque? Pons pravi navor/ vrtilni moment.



Ne. Morda misliš centriranje gum? Nam jih ob montaži.

Kakšne so cene gum tam in kakšno znamko gum si vzela? Jaz jih vedno kupim po internetu in nato nesem k vulkanizerju.
0
Avatar člana Sunbeam
Sunbeam
25.11.2023 ob 0:47
A morate pri vas tudi po 100 prevozenih kilometrih pri menjavi gum nazaj na torque? Pons pravi navor/ vrtilni moment.



Ne. Morda misliš centriranje gum? Nam jih ob montaži.

Kakšne so cene gum tam in kakšno znamko gum si vzela? Jaz jih vedno kupim po internetu in nato nesem k vulkanizerju.
Ključni podatek, dimenzije te ne zanimajo?
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 2:40
Nimam pojma, mislim, da so bile v znamki crke r, l in e. Se ne spoznam. Vem samo, da bodo all season. Okoli 700 dolarjev bo prislo plus davek. Te so bile srednja cena.
Centriranje naredi ob montazi. Potem moras avto pripeljat nazaj za torque. Zategne vijake, Ne vem, kako se temu rece po slovensko.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 2:56
Ce te zanima cena za tovornjake (pick up), je rekel, da je 1600 do 2000 plus davek.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
25.11.2023 ob 3:23
No to pa je zanimivo. All season v Kanadi. Tudi pri vas so zime vse bolj mile.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 4:36
Jaz ze vsaj 15, ce ne 20 let vozim all season. Tudi ce je snezni vihar, so ceste izven mest dobro pluzene in v 2 do 3 dneh po viharju so pa ze cisto suhe. Kakor je bilo poletje mokro, je zdaj suho. Bil je sneg enkrat oktobra. Tukaj je v glavnem samo pobelilo, na cilju, 400 km stran, ga je bilo dobrih 10 cm. Na zadnjih 200 km je bilo kaksnih 12 avtomobilov v jarku, 3 nesrece in delo na cesti, tako da je 4-urna voznja vzela 7 ur in pol. Par dni kasneje so bile ceste suhe (razen v mestih v stanovanjskih naseljih, kjer se nikoli ne pluzi). Od takrat je 1x zapadlo 5 mm snega, ki se je stopil, sicer so ceste suhe ves cas. To je normalna situacija tu na nasem koncu.

Aja, verig nikoli nihce od nas ni imel in jih tudi nikoli ne zahtevajo.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 4:44
Bolj kot sneg je nevaren black ice. Tam ti pa ne pomagajo nobene gume. Moras voziti razmeram ustrezno ali pa koncac v jarku ali se huje.
0
Avatar člana vednonesramen
vednonesramen
25.11.2023 ob 9:15
Bolj kot sneg je nevaren black ice. Tam ti pa ne pomagajo nobene gume. Moras voziti razmeram ustrezno ali pa koncac v jarku ali se huje.

Pri nas tega "črnega leda" praktično ni, večina cest se soli in posipa s peskom razen AC kjer jih ne posipajo s peskom temveč neko tekočino, ki preprečuje nastanek leda, sem videl na posnetku ta vaš znameniti črni led in je res nevarno za vožnjo lahko si še tako pazljiv pa te vseeno odnese v jarek, če je srednja cena MS ( celoletna) gum 700$ potem so kar drage, za moj avto ki ima dimenzijo 205/55/16 je cena za štiri 250-300€ + cca40-50€ montaža in centriranje, da si po montaži prišel nazaj je bilo pred mnogimi leti, ko naj bi se guma najprej usedla in šele potem centrirala, tega ni več, ko jih zamenja in centrira ti ni treba več nazaj.
0
Avatar člana vednonesramen
vednonesramen
25.11.2023 ob 9:27
Ce te zanima cena za tovornjake (pick up), je rekel, da je 1600 do 2000 plus davek.

Kar drago, recimo za Ford Ranger (pick up ) 255/55/20 je cena od 140€ za gumo in tudi dražje, cena je z davkom.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
25.11.2023 ob 11:43
Prvič slišim za črni led. Moje zimske gume 195 / 50 cca. 400 eur za vse 4. Znamka Yokohama. Toyo so še cenejše. Ti dve znamki sta po mojih izkušnjah najboljši.

Gume in vse ostale dele za avto kupujem preko strani autodoc.si, transport iz Nemčije je zastonj.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
25.11.2023 ob 11:47
Vednonesramen kdaj se je to dogajalo, da si pripeljal avtomobil nazaj? 40 let nazaj? Predvidevam, da ste takrat uporabljali Savo ali Tigar gume?

Prvič slišim za ta sistem. Pri nas ali v kateri od sosednjih držav še nisem zasledil, da bi avto pripeljal nazaj.
0
Avatar člana vednonesramen
vednonesramen
25.11.2023 ob 12:30
Vednonesramen kdaj se je to dogajalo, da si pripeljal avtomobil nazaj? 40 let nazaj? Predvidevam, da ste takrat uporabljali Savo ali Tigar gume?

Prvič slišim za ta sistem. Pri nas ali v kateri od sosednjih držav še nisem zasledil, da bi avto pripeljal nazaj.

Jst imam vozniško 52 let, ko sploh še niso centrirali gum, ko so začeli je bilo najprej premontaža in po cca 100km še centriranje takrat sploh še ni bilo gum brez zračnic te so se pojavile enkrat sredi 70 let pa še to jih je bilo malo firm, ki so jih izdelovale, bilo je tudi obdobje, ko so jih centrirali že namontirane na avto, servis na Petrolu na Trdinovi (parkirna avtohiša) je imel tak sistem malo čuden za videt in po moje je bilo to centriranje bolj na hojladri, ja večina gum je bila Sava ali Tigar no pojavile so se tudi Barum ampak te so cvilile že na vsakem ovinku kot bi vozil rely, mislim da v tistih letih sploh niso bile zimske gume obvezne so bile pa priporočljive so bile pa obvezne zavesice na zadnjih kolesih.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
25.11.2023 ob 13:53
Joj haha teh zavesic se spomnim. Verjetno je bilo res na hojladri.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 14:09
Zavesice so bile yukaj tudi. Potem so kar izginile. Verjetno so se prizvajalcem zdele prevelik dodatni strosek. Tu bi kar prav prisle. Ker ko zapade sneg, se za kolesi sproti nabira sneg in ko prides do cilja imas kile in kile snega za kolesi, ki drgne ob kolesa, ker je trd kot beton, ker sproti zmrzne.

Black ice je cisto tanek film ledu, ki je dostikrat neopazen. Ko je cesta spluzena, je dosti, da na sredini ostane tanek pas snega, ki se cez dan stopi, naslednjo noc pa zmrzne. Lahko je cesta cisto suha, pa bo pozno zvecer malo megle tik nad cesto, kar se tu pozimi veckrat zgodi. Kot neke meglice se spreletavajo in potujejo namesto vase megle v enem kosu. Visje gor ni megle. Vlaga iz teh meglic se lahko usede na cesto in zmrzne in se naredi black ice. Tak je najbolj nevaren, ker ga sploh ne vidis. Ali pa potegne sapa in na suho cesto napiha snezinke z dreves ali s polj. To se veliko dogaja. Ce je tega ogromno, nastanejo snow drifts - snezni zameti, ce ga pa napiha cisto malo, in se stopi, potem pa zmrzne, spet nastane black ice. Ali pa avtomobili stopijo tanko plast snega, ki ponoci zmrzne. Ta tip ledu je najlazje opaziti. Problem je, ker se tu temperature spustijo zelo nizko in se naslednji dan black ice mogoce ne bo vec stopil in tako stanje lahko traja nekaj dni.

Ce je to na soncni strani, se dostikrat malo blesci in ga opazis, ni pa nujno. Ali pa te zacne rahlo zanasati. Takrat nogo samo dol s plina in lepo pocasi izravnat.
Zato je potrebna varnostna razdalja, da imas prostor za manevriranje in da se tisti za tabo ne zalei vate. Ce je pa v senci, recimo, da je ob cesti drevje, ki mecie senco, ga pa prakticno ne vidis. Tisti hip ko pritisnes na bremzo, je s tabo konec. Meni se je to zgodilo, ko sem sla po nase k sestricni. Bilo je ze pozno zvecer, cesta v rahlem ovinku in se je zgodilo. Zavrtelo me za 360 stopinj. Na sreco je bila cesta siroka in ni bilo nobenega drugega avta, tako da ni bilo nobenih posledic. Takrat mi je moz od sestricne dal v avto vreco cementa za dodatno tezo, 🙂 pa tudi vec nas je bilo v avtu, jaz pa vozila kot po jajcih.

Enkrat se je pa zgodilo, ko so me peljali na letalisce, ker sem sla v Slovenijo. Bilo je zgodaj zjutraj okoli 5h, 6h, se temno. Bili smo le se kaksnih 10 km do letalisca, ko smo se peljali navzdol po rahlem klancu. To je bilo sredi marca. Naenkrat je tovornjak (pick up) zacelo zanasati. In nastala je cista tisina, da bi sivanko slisal, ce bi padla na tla. Nekaj casa nas je zanasalo levo desno. Klanec je bil dolg a polozen, na koncu nas je zaneslo na levo in dol s ceste, v jarek 2 metra pod cesto. Voda v jarku je bila pokrita z ledom, kar je bila sreca, a led je zacel pokati in smo se zaceli pogrezati. Ko smo poskakali ven, smo stali do kolen v vodi. Na sreco se ni nihce poskodoval. Kmalu so se zaceli ljudje voziti v sluzbo in ena dobra dusa se je ustavil, poklical vlecno sluzbo, mene pa je odpeljal na letalisce. Morala sem se preobleci, od cevljev sem imela samo se sandale, v katerih sem pristala na Brniku in tisti gospodje v skricih, ki se v Frankfurt vozijo na poslovne sestanke, so me gledali kot bik v nova vrata, ali kako s rece. Revez, ki je ostal s tovornjakom, je bil tam do opoldne, ker je bil pick up pretezek, da bi ga izvlekli iz ledu in jarka, zato je moral pocakati na vecjega vlacilca. In kako sem ga prejsnji dan prepricevala, naj me pelje na letalisce, da lahko prespim v hotelu, on pa ne in ne, bomo sli bolj zgodaj in bo vse v redu. Kot bi slutila, da se bo kaj zgodilo.

Enkrat sem pa jaz v mestu videla eno gospo, ki je ravno sla dol po rahlem klancu in sem imela obcutek, da jo bo led odnesel, zato sem sla proti kriziscu 5km/h, ceprav sem imela prednost. In jo je res odneslo in neslo. Tista sem mi je pa potem tako zahvaljevala, da se je se danes spomnim.

Se pa spomnim black ica tudi pri vas. Bilo je eno leto okoli novega leta in menda ste imeli tako situacijo ze par dni. Mene je, ko sem bila pes, kljub svarilu, vsaj 2x polozilo na rit.
0
Avatar člana vednonesramen
vednonesramen
25.11.2023 ob 15:30
Ta črni led je najbolj nevaren, ker tega ne vidiš saj je prozoren in misliš, da voziš po kopni cesti v resnici pa je nekaj mm ledu, ki je neviden, če pravočasno ugotoviš potem lahko ukrepaš samo z znižanjem hitrosti seveda brez pritiska zavore temveč umakneš nogo s plina in počakaš, da se hitrost krepko zniža na minimalno, ko še obvladaš smer avtomobila, napaka, ki jo delajo vozniki je pritisk na zavoro saj avto takrat na tem ledu še pospeši ker deluje kinetika in teža avtomobila še poveča hitrost.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 20:22
To je ta avto, ja. Tisti je bil bel in nekako se mi je zdelo, da so se vrata dvignila navzgor, a se nikakor nisem mogla spomniti, kako tocno. Jaz sem ga nekajkrat videla, bi rekla, med 1968 in 1970, v Ljubljani, torej je moral biti tisti avto ze precj v letih. Ne vem, zakaj sem si predstavljala, da ga je lastnik invalid dobil od drzave, podobno, kot kdo drug dobi bergle. Verjetno samo bujna otoska domisljija. Je pa tisti avtocek zelo izstopal. Sem pa videla pred kratkim reklamo za podoben elektricni avto, samo dizajn je bil bolj sodoben.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 20:42
Ti pa si na tekocem. Ne, ta ni bil. Je pa bil podoben. Vec stekla ali prozorne plastike je imel.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
25.11.2023 ob 20:44
Za tak majcken avtocek se mi zdi zacetna cena 12500 evrov zelo visoka.
0
Avatar člana Mia
Mia
25.11.2023 ob 21:21
Za smrekco se mi zdi mnogo prezgodaj. Mi jo postavimo na božični dan, smo jo pa tudi že na silvestrovo. 🙂
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
28.11.2023 ob 0:31
215/55/16. Cooper. Menda so trenutno na popustu, zato zgornja cena. Ga nisem upala vprasati, koliko bi bile sicer.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
28.11.2023 ob 1:23
Tole sem vas hotela vprasati. Pri nas so bile cigarete okoli 3, 4 dolarje pred leti. Potem so poskocile na 8 in 9 dolarjev. Potem so uvedli zakon, po katerm lahko legitimirajo vsakega, ki zgleda mlajsi od 30 let in vse cigarete morajo imeti skrite pred pogledi, zato tudi cen ni bilo videti. Danes pa vidim v eni majhni trgovini listek s cenami 14 do 18 dolarjev in vprasam, ce je to mozno.Je rekla, "seveda je, saj imamo se drazje" in odpre predal in ven povlece eno skatlico z rjavim obrobjem in pove, da stanejo 25 dolarjev 1 sama samcata skatlica. In jo vprasam, ce jih sploh kdo kupi in je rekla "Veliko!". Pa jo vprasam, ce ona kadi. Se zasmeje in rece, "Ne, moram jesti, cigaret si ne morem privosciti".

Vprasanje, koliko stane pri vas 1 skatlica cigaret.
0
Avatar člana Fox
Fox
28.11.2023 ob 14:19


Ti bom tudi jaz napisala eno zanimivost VN, vem da si kadilec 🙂 in nekaj kar sem prvo opazila, ko sem prisla v Kanado. Tu skoraj nihce ne kadi v primerjavi s slovenci in avstrijci, ki kadijo kot turki. Tu ni kulture kaficev, kjer sta kava in cik nekaj standardnega. Tudi pred solami, bolnicami je prepovedano kaditi. V svojih 6.5 letih od kar sem tu sem redko spoznala ljudi ki kadijo.

Zdaj veliko vec jih kadi travo, ali imajo pa tiste elektronske cigarete, ki so tu zelo razsirjene predvsem med mladimi v solah. Ta problem imate tudi v Sloveniji sem 1x en clanek brala. Klasicni ciki v rokah, to tu redko vidis.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
28.11.2023 ob 16:28
Bosna 2 evra? Potem pa razumem, zakaj jih toliko kadi.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
28.11.2023 ob 16:33
Pred leti smo se dosti druzili z enim parom iz Slovenije. Oba strastna kadilca, on je hodil tudi nevarno blizu obcasnega pijanca. Hitro sta videla, koliko je tu ura in v dveh letih po selitvi oba opustila svoje razvade.
0
Avatar člana Fox
Fox
28.11.2023 ob 22:36
Pred leti smo se dosti druzili z enim parom iz Slovenije. Oba strastna kadilca, on je hodil tudi nevarno blizu obcasnega pijanca. Hitro sta videla, koliko je tu ura in v dveh letih po selitvi oba opustila svoje razvade.


Tukaj je popolnoma drugacna kultura glede kajenja. V Sloveniji imamo kavarne tam ljudje gredo na kavo in cik. Tu tega ni, tu je Tim Hortons in Starbucks, ljudje se pripeljejo mimo vzamejo coffee to-go in to je to.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
29.11.2023 ob 15:00
Katere cigarete se stejejo za drage in katere za poceni. Jaz vem samo to, da je nekoc obstojal Filter 50 ali 500 ali 70 ali nekaj takega, ker me je stric prosil, naj mu jih prinesem. Kako je zvedel zanje, nimam pojma.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
29.11.2023 ob 15:04
Filter 57 ali delavske Marlboro. Sicer pa tudi pri nas ne kadi več toliko ljudi kot včasih.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
29.11.2023 ob 15:06
Če lahko še to dodam. Meni so tudi govorili, da ne bom nikoli pilot. Še smejali so se mi in me zasmehovali. Pa sem vztrajal in sedaj pilotiram celo čezoceanske lete.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
29.11.2023 ob 15:45
Zakaj se jim je reklo delavske Marlboro? Zaradi cene ali vsebine? Ali se obstojajo in ce se, koliko stanejo? Stric je hotel te, ker so bile menda bolj mocne.
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
29.11.2023 ob 15:47
Ta stric je imel 5 otrok. Vsi otroci so kadili, teta ni kadila. In vseh 5 otrok je v odraslih letih nehalo kaditi. Dva zaradi zdravstvenih razlogov, trije ker nisi vec kul, ce kadis.
0
Avatar člana silvo8
silvo8
29.11.2023 ob 16:47
Kaj misliš zakaj se jim je tako reklo?
0
Avatar člana leskova mast
leskova mast
29.11.2023 ob 17:59
Cena ni mogla biti edini razlog. Na cigarete se ne spoznam, mislim pa si, da je morala tudi vsebina na nek nacin spominjati na Marlboro, sicer bi jim lahko rekli Delavske XYZ. Ali okus, ali mesanica ali kaj tretjega, a to lahko poveste samo kadilci. Tako da kaj si jaz mislim, je tu irelevantno.
0
Odgovor lahko oddate kot gost. Vgrajena je časovna omejitev 30 sekund za oddajo novega sporočila.
Opozorilo: po 297. členu Kazenskega zakonika je vsak posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Cvek123.com © 2014-2026